Ankara’da Bebek Odası Nereden Alınır?

Merhaba anneler, merhaba anne adayları 😀

 

Ne zamandır yazmayı planladığım ancak gecikmeye uğrayan bebek odası ile ilgili yazımı şimdi sizinle paylaşmaya hazırım.

 

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Tabii mobilya bakmaya gitmeden önce her zaman olduğu gibi eşim ve ben bir ön araştırma yaptık. Her zamanki gibi öncelikle bebeği olanlara, bebeği büyüyenlere, herkese bebek odalarını nereden aldıklarını, çocuklarının bebek odasını ne kadar kullandıklarını, çocuklarının aslında nasıl bir odaya ihtiyaç duyduklarını sorduk. Yani süreç her zamanki gibi aynı süreci yaşayanları taciz etmekle başlıyor 😀 Amacımız diğer hazırlıklarımızda olduğu gibi ihtiyacı doğru tespit etmek ve kaliteli uygun fiyata bu ihtiyacı satın almak oldu. Aynı bir master tezi inceliğinde yaklaştık olaya 😀

 

Sonuçlarımız gösterdi ki:

 

Bebek odası mobilyasının boyasız ve kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekir.

 

İlerleyen yaşlarda (mesela ilkokula başlarken) kullanabileceği sadelikte ve elbette kullanışlı olmalı. (Mesela aldığınız elbise dolabının rafları, askı alanı uzunlukları bu anlamda dikkate alınmalı. Mutlaka alınacak mobilyanın nasıl kullanılacağını gözünüzde canlandırın ve görmediğiniz hiçbir ürünü almayın!)

 

Alınan bebek odası çok süslü, ayrıntılı ve 0-3 yaşa hitap edecek bir görünümde olmamalı. Bebeğiniz büyüdüğünde bu ayrıntılardan ve süslerden mutlu olmayabilir. Gerekirse süsler portatif takılıp çıkarılabilen türde olabilir. Hatta zaman zaman siz bile küçük, ince dokunuşlar ile mobilyalara harika görünümler verebilirsiniz.

 

Mümkün olduğu kadar sivri köşeli mobilyalar tercih edilmemeli (Biz mobilyamızı seçerken bu seçeneği ne kadar göz önünde bulundursak da bir örneğiyle karşılaşamadık doğrusu. Bunun yerine güvenlik malzemeleri almaya karar verdik. Bu da ülkemizde hala bazı konuların ne yazık ki değişmediğini bize gösterdi. Umarım siz bu yazıyı okurken, bahsettiğimiz tarzda mobilyalar tasarlanmaya başlamıştır bile..)

 

Bebek odasının renkleri bebek kız ise pembe, erkek ise mavi şeklinde olmamalı. Odanın rengi tamamen beyaz da olmamalı. (Biz araştırırken en çok beyaz mobilyalara rastladık. Ek olarak bu beyaz mobilyaların özellikle boyaları çok sağlıksız ve siz belki sevebilirsiniz ama hastane odasını andırıyor. İlla çok açık renk isteniyorsa, fildişi, buz rengi vs. tercih edilebilir.) Eğer beyaz tercih ediliyorsa aksesuarlar renkli seçilmeli. Bebek odasında mavi ve yeşil renkleri bebeği sakinleştiren renkler olarak tercih edildiği için bu renkler özellikle dikkate alınmalı. Unutmayın, bebeğiniz belki de yıllarca bu odada uyuyacak ve bebeğinizin iç huzuru, sizin huzurunuz olacaktır 😀

 

Eğer odada denizci, prenses, yarışçı gibi temalar oluşturulmak isteniyorsa bu takılıp çıkarılabilen ya da değiştirilebilen aksesuarlar kullanarak yapılmalı. Yoksa ilkokulda yeni mobilyalar için tekrardan arayışlara başlayabilirsiniz 🙂

Bu sonuçlar doğrultusunda artık nasıl bir mobilya alacağımıza az çok karar vermiştik. Sıra yollara düşmeye ve mobilyaları yakından incelemeye gelmişti. Fotoğraflar çekip, ürün özelliklerini not edip, fiyatlarını kenarına yazıp ardından evde ciddi bir değerlendirmeden geçirip iki gün içersinde bebek odasını almaya karar verdik.

 

Eğer Ankara’daysanız neredeyse bir şehir büyüklüğünde olan Siteler’e gidersiniz. Biz de öyle yaptık. Siteler’de sadece bebek ve genç odalarının satıldığı uzunca bir sokağın girişine arabamızı park ettik ve dükkan dükkan gezmeye başladık. Sokağın sonuna geldiğimizde ayaklarımız şişmiş ama kararımız netleşmişti. Seçenekleri üçe düşürmüş ve evde son kararımızı vermiştik.

 

Peki kararımız nasıl netleşti?

 

Öncelikle gezdiğimiz dükkanların neredeyse %70’i aynı ürünlere sahipti. Bu ürünlerin kalitesi ve inanılmaz boya kokuyor olması elemeyi kolaylaştırdı.

 

Ürünleri kaliteli olan ve üzerindeki fiyat etiketini hakkeden üç firma kaldı elimizde.

 

Bunlardan bir tanesi ÇİLEK MOBİLYA.

 

(http://www.cilek.com)

 

Ürünlerin çoğunu beğendik. Fiyatlar da herkesin düşündüğünün aksine uygundu. Bebek odaları çok şirindi ve oldukça kullanışlıydı. Ancak mobilya boyutları bize biraz küçük geldi. Çünkü biz biraz daha ilerleyen yaşlarda kullanılabilecek bir oda düşünüyorduk. Fazla çocuksu olduğunu düşünerek Çilek seçeneğini evdeki toplantımızda eledik. Ama malzeme kalitesi, boyasız ve kullanışlı olması, fiyat politikası gerçekten dikkate alınması gereken artı özellikleriydi.

 

 

Diğer mobilya firması çok da duymadığımız ama hayran kaldığımız YUX MOBİLYA oldu.

 

(http://www.yux.com.tr)

 

Malzeme kalitesi, modern tasarımı, ışıklandırma ve gizli raf seçenekleri kesinlikle bizi hayran bırakan özellikleri oldu. Aynı zamanda genç odasına dönüşebilecek kadar modern bir yapısı vardı. Ancak fiyatları diğer bebek odalarına göre biraz daha pahalıydı. Teslimat süresi de beklediğimizden uzundu.

 

 

İlk iki favorimiz böylece elenmiş oldu. Artık kararımız kesindi. Kazanan taraf CAPLOONBA MOBİLYA oldu.

 

(http://caploonba.com)

 

Malzeme kalitesi, ürün tasarımı, kullanışlı ve boyasız olması, uygun fiyat politikası, teslimat süresi, teslimat sonrası hizmetleri yani tüm kriterler istediğimiz gibiydi.

 

Çok fazla bebek odası seçeneği ve indirimli ürünler vardı. Biz mobilya tercihimizi PANNA modelinden yana kullandık. Büyüyebilen karyolası, yatağın altında büyük bir çekmecesi, kullanışlı rafları olan güzel bir dolabı, güvenli bir şekilde alçalan korkulukları vardı. Renkleri de tam istediğimiz gibiydi. Aksesuarları takılıp çıkarılabilen türdeydi. Fiyatı uygundu ve peşin ödemede iyi bir indirimi vardı. Özetle her şey istediğimiz gibiydi ve kararımızı verdiğimizde yüzümüzde kocaman bir gülümseme vardı. 😀

 

İşte bin bir zahmetle karar verdiğimiz bebek odamız:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir