Ankara’da Balta Nereden Alınır?

Kamplarda ve özellikle doğada yaşam ve hayatta kalma etkinliklerinde balta vazgeçilmezlerimizdendir. Burada baltalarla ilgili detaylı bir bilgi aktarmayacağım. Bu başka bir konunun başlığı. Anlatmak istediğim Ankara’da iyi balta nereden alınır?

 

 

 

Ben biraz gelenekselciyim. Baltanın sıcak ateşte yapılması gerektiğine inanırım. İzmir’de sağolsun bu geleneği sürdüren bir yerimiz vardı. Ankara’da da aradım ve sonunda buldum. Ulus’taki tarihi Suluhan Çarşı’sındaki Kurban Ticaret’de hala sıcak demircilik yapılıyor.

 

Kamyon aksı veya makasından üretilen bu baltalar oldukça kaliteli. Aslında her türlü işçilik var. Keser, çekiç, bıçak, ok ucu vs. herşey üretiliyor. Belirli adetlerin üstünde özel siparişler de alıyorlar. Özellikle bıçakları çok iyi.

 

Baltamı teslim alırken torun Yavuz Selim Özdemir ile uzunca güzel bir sohbet ettik. Oğul Ahmet Özdemir ile de tanıştım. Reklamı fazla sevmiyorlar ama en azından bizim gibi doğa tutkunları ziyaret etsin; keyifli sohbet eşliğinde ürünlerini temin etsinler. (Ben esnaf insanı severim. Özellikle emekçilere destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Böyle kaliteli ürünlere ileride de sahip olmak istiyorsak, zanaatkarlarımız, ustalarımızı desteklemeliyiz.)

 

Ankara’da dövme bıçak, balta vs. arıyorsanız başka bir yere gitmeyin. Hem bu mesleğin gelecek nesilleri aktarılmasına vesile olun, hem de gerçek ustaların ellerinden çıkmış ürünleri kullanma şansına erişin.

 

Unutmadan belirteyim. Baltamı sorunsuz bir şekilde ve keyifle kullanıyorum 😉 Fotolardaki benim baltam 🙂

 

Dükkanda gözüme çarpan hoş bir yazıyla da bitireyim yazımı.

 

Ulus’ta
Suluhan Çarşında,
Örs İle Çekiç Arasında…
Sabırdır,
Demirdir KURBAN USTA.
Alır çekici eline,
Başlar bildik türküsüne,
Belli bir ritimde…
Bu emeğin türküsüdür,
Bir aşkın türküsüdür..
Demirin ateşe,
Ustanın demire …… “AŞKI”
Söylenir babadan oğula,
ve..
Çeliğe su verilir…
Bu; “ALIN TERİDİR” !

 

Adres: Kurban Ticaret Şehit Teğmen Kalmaz Cad./Posta Cad. Vakıf Suluhan Çarşısı No.38/20 Ulus Ankara

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir