İlk Tekmeleri Hissetme

Bir insan bir tekmeye bu kadar çok sevinir mi demeyin. O tekme dünyalar tatlısı bebişinizden geldi mi dünyanın en mutlu insanı oluverirsiniz bir anda 🙂 Şimdi burada benim hissettiğim ilk tekmeyi mi yoksa eşimin hissettiğini mi yazayım bilemedim. Benimki elbette inanılmazdı. İçeriden gelen baba ben buradayım ve iyiyim mesajı gibiydi ama asla annenin hissettiği gibi olamaz sanırım.

 

Muhtemelen 16-22 haftadan önce bebeğin hareketini hissedemezsiniz. Doktorumuzun söylediğine göre 7-8. haftadan itibaren bebeğimiz hareket etmeye başlarmış. Biz biraz şanslıydık. Daha 16. haftanın başında bebeğimizin hareketlerini hissetmeye başladık. Çok az anne bu dönemde hareketleri hissetmeye başlarmış. Bu döneme “quickening” deniyor ve bebeğin ilk hareketleri o kadar küçük oluyor ki çoğu anne bunları gaz dolaşması ya da bebeğin içinde bulunduğu sıvıdaki dalgalanmalar olarak ifade ediyor. Dolayısı ile hala bebişinizi hissetmediyseniz telaşlanmayın. Her bebek farklıdır ve yattığı pozisyon, plasentanın pozisyonu vs. bu durumu etkileyebilir.

 

Biz tekmelerin ve bebeğimizin karın içinde sağdan sola, aşağıdan yukarıya geçişlerinin yarattığı coşkuyla eğlenirken; birden bebeğimizin çok hareketli olduğunu düşünmeye başladık. Nitekim doktorumuzun artık önümüzdeki 2 hafta içinde bebeğin tekmelerini hissetmeye başlayabilirsiniz dediğinde; biz zaten 2 haftadır bebişin hareketlerinden haberdardık. Elbette biraz korktuk. Bir de çevremizdeki yine her zaman olumsuz yönde fikir beyan eden insanlar yüzünden iyice telaşa düştük. Nitekim doktorumuzun ifadesi ile rahatladık. Bu durumun bebeğin sağlığı ile alakası yokmuş ve ileride de bebişimiz hiper aktif olmayacakmış. Cinsiyetin de hareketle alakası yok (En çok buna gülmüştüm 😀 ) Henüz bu yönde literatürde bir çalışma yokmuş. Öyle ki asıl 28. haftadan sonra eğer bebeğin hareketlerinde azalma olursa sorun olabilirmiş ve detaylı bir inceleme gerektirebilirmiş. Çok şükür şu anda böyle bir durumumuz yok ama 28. haftadan sonra eğer bebeğinizin en aktif olduğu 4 saattlik bir dilimde en az 10 kez hareketini hissetmediyseniz hemen doktorunuza başvurabilirsiniz. Son olarak hamileliğin sonuna doğru tekmeler zaman zaman acı ve ağrılara sebep olabilir. Bunlar da doğaldır. Telaşlanmayın, zaten doktorunuz da bu yönde bilgi verecektir. Sonsuz mutluluk için azıcık ağrı ve sızıya değer.

 

Bebişin hareketlerini ve tekmelerini kolayca hissetmek için birkaç ipucu da yazalım. Gerçi doktorumuz bebek rahat değilse, içeriden güzel tekmeler ile sizi uyarır demişti ama siz daha çok bebeği rahat şekilde dinlenirken hissetmeye çalışın.

 

  • En kolay hissetme biçimi, yatağa uzanıp, sessizlik içinde bebişinizin hareketlerini dinlemek olacaktır.
  • Bizim bebişimiz sıkıştırılmaktan hoşlanmıyordu. Rahatına düşkün sanırım. Dolayısı ile onu sıkıştıracak her türlü pozisyonda tekmeyi hemen basıyordu. Sırt üstü yatma, azıcık eğilme, kucağa birşeyler alıp oturma vs. Dolayısı ile bu rahatsız edici durumlar da bebeğinizin harekete geçirecektir.
  • Bir diğer güzel yöntem de müzik. Zaten bebeğinizin belirli bir dönemden sonra dışarıdan gelen sesleri duymaya başlıyor ve müzik dinletme de tavsiye ediliyor. Bizim bebişimiz özellikle Metal, Jazz ve Klasik müzik türlerine hep güzel tepkiler verdi. Müzik de bebeğinizi hissetmeniz için iyi bir alternatif olabilir.
  • Eşim sportif aktivitelerinden sonra da dinlenirken bebeğin çok hareketlendiğini söylemişti. Belki de bizim ki gezmeyi seviyordur ve anne oturduğu anda tekmeyi basıyordur 🙂
  • Son olarak da besinler. Özellikle şekerli besinlerden sonra bebek inanılmaz hareketleniyor. Bu da ilerisi için bir ipucu olabilir 🙂 Çocuklara çok fazla şeker yedirmemek lazım. Ek olarak hemen hemen her yemekten yarım saat sonra da tekmelemeyi seviyordu bizimki. Sanırım yediği güzel yemeklerin keyfini tekmeleyerek çıkarıyordu 🙂

 

Unutmayın ki içeriden gelecek her türlü tekme iyidir 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir