Hamilelikte Cilt Bakımı

Cilt bakımı bir kadının günlük hayatının en önemli parçasıdır. Özellikle hamilelik döneminde karşılaşılan sıkıntılardan biri de cilt bakımı problemleridir. Güneşten etkilenen ve ciltte oluşan lekeler ya da karın ve bacak kısımlarında beliren çatlaklar gibi.   Bu dönemde tercih edeceğiniz cilt bakımı kremlerinin veya vücut yağlarının vücudunuzda alerji yapmaması da önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle doğal içerikli ürünleri de tercih edebilirsiniz.

 

Şimdi sıra geldi eşimin tercih ettiği ürünleri listelemeye:

 

– Yüz için orta kalitede bir nemlendirici markası ( Nivea, Dove vs.) tercih edebileceğiniz gibi eczanelerde satılan ürünleri de (Sebamed, Bioderma vs. ) tercih edebilirsiniz. Biz doktorumuzun önerdiği Bioderma ürünlerinden yararlandık.  (Not: Bioderma ürünlerini internetten indirimli olarak kolaylıkla temin edebillirsiniz.)

 

– Nemlendiricinin yanı sıra mutlaka 50 faktörlü güneş korumalı kremlerden de kullanmanız gerekecektir. Biz bu kategoride de Bioderma ürünlerinden yararlandık.

– Eşim vücut nemlendiricisi olarak öncesinde Johnsons Baby vücut yağını kullanırken hamilelik döneminde kaşıntı ve kızarıklık oluşturması nedeniyle Rosense markasının vazelinini kullanmaya başladı. Oldukça kolay ve ucuz temin edebileceğiniz bu ürünü göğüs uçlarını nemlendirirken de kullanabilirsiniz. (Not: Eşim daha yoğun bir kıvam elde etmek için vazelinin içersine zeytinyağı da ekleyerek farklı bir karışım elde etmişti. Özellikle karın bölgesinde tek başına zeytinyağı kullanarak da nemlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.)

 

 

 

– Vücut ve yüz temizliğine gelince eşim bu alanda da zeytinyağlı doğal köy sabunlarını tercih etti. Daha öncesinde kullandığı duş ve yüz jellerinin alerji durumu yaratması bu tercihinde oldukça etkili oldu diyebilirim. Sabunun cildi kuruttuğu düşünülse de zeytinyağlı ve gliserinli sabunlar hem cildi nemlendiriyor hem de iyi bir temizlik sağlıyor. Siz de Dalan markasının gliserinli ve zeytinyağlı sabunlarını çoğu markette kolaylıkla bulabilirsiniz. O da köy sabunları gibi memnun edecektir.

 

Annelerimizden Öneriler 🙂 

Hep ifade ettiğimiz gibi sizlerden gelen öneriler de çok önemli. Dolayısı ile sizlerin paylaşımlarını da bekliyoruz. Aşağıda siz değerli anne ve anne adaylarımızdan gelen diğer önerileri de bulabilirsiniz:

 

Çatlakların Önüne Geçmek İçin Öneriler:

Mustela (Göknur Çelik), Lierac (Zeynep Şahin Timar)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir